Evropský parlament finálně odsouhlasil nařízení o obnově přírody. Pro návrh hlasovalo 329 europoslanců, proti jich bylo 275 a 24 se zdrželo hlasování. Nařízení bylo schváleno v dohodnutém kompromisním znění, přestože do poslední chvíle narůstal tlak na úplné odmítnutí návrhu. Podané pozměňovací návrhy ale nezískaly potřebnou většinu.
Nařízení o obnově přírody je zastřešujícím právním předpisem v oblasti ochrany biodiverzity na úrovni EU. Hraje klíčovou roli pro naplnění Strategie EU v oblasti ochrany biologické rozmanitosti do roku 2030. Česká republika sehrála ve vyjednávání důležitou roli zejména v jeho počátku a dlouhodobě podporovala přijetí realistického a vyváženého textu, který umožní obnovu přírodních ekosystémů v souladu potřebami společnosti.
Biologická rozmanitost je pro život naprosto zásadní a je integrální součástí ochrany životního prostředí jako celku. Je nezbytná k tomu, aby lidé měli dostatek kvalitních potravin, dostupnou pitnou vodu a aby mohli dýchat čistý vzduch, a hraje důležitou úlohu pro zachování rovnováhy v přírodě. Pomáhá v boji proti dopadům změny klimatu, stabilita ekosystémů potom napomáhá zabraňovat šíření infekčních nemocí.
Podle Světového ekonomického fóra je na přirozeném životním prostředí a jeho zdrojích závislá téměř polovina celosvětového HDP (přibližně 40 bilionů eur). Všechna největší hospodářská odvětví (stavebnictví, zemědělství a potravinářský a nápojový průmysl) do značné míry závisejí na přírodě a v rámci celosvětové ekonomiky společně generují téměř 7,3 bilionu eur. Lidská činnost, která mj. způsobuje znečištění a změny přírodních stanovišť, představuje pro druhy a ekosystémy zátěž. Vědci odhadují, že v současné době je vyhynutím na celém světě ohrožen jeden milion druhů rostlin, ptáků, savců a hmyzu. Jen v EU dochází k poklesu minimálně 37 % druhů včel a 31 % druhů motýlů, zároveň je na nich závislých přes 75 % rostlin, které lidé běžně konzumují.
Interakce mezi lidskou činností, resp. jejími dopady a stavem biodiverzity je tedy silná. I naše krajina je historicky ovlivněna řadou negativních zásahů z minulosti a ani dnes se zdaleka nedaří tento trend zvrátit. Nařízení o obnově přírody má výrazný potenciál napomoci ke změně jejího stavu.
Evropská komise zveřejnila legislativní návrh nařízení o obnově přírody na konci června 2022 jako součást jednoho z 11 pilířů Zelené dohody.
Na politickém trialogu dne 9. listopadu 2023 byla mezi zástupci Evropského parlamentu a španělským předsednictvím nalezena shoda na kompromisním textu. Toto kompromisní znění bylo schváleno Coreperem dne 22. listopadu. Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu schválil kompromisní znění, a to výraznou většinou, dne 29. listopadu 2023.
Dnešní hlasování na plenárním zasedání v Evropském parlamentu potvrdilo schválení kompromisního znění z trialogů v prvním čtení. Posledním formálním krokem k přijetí nařízení je schválení zástupci členských států v Radě (Coreper). Nařízení vstoupí v platnost 20 dní od zveřejnění v Úředním věstníku EU. MŽP již v současné době zahájilo přípravu na implementaci nařízení a vyhotovení tzv. Národního plánu na obnovu přírody, který bude klíčovým nástrojem stanovujícím opatření k naplňování cílů nařízení s ohledem na priority, potřeby a specifika české krajiny.
Více o konkrétním znění nařízení naleznete v článku