V současné době probíhá hodnocení Společné zemědělské politiky platné pro všechny státy EU a zaměřující se na podporu zemědělců a zemědělské produkce s důrazem na udržitelné využívání zdrojů, rozvoj venkova a adaptaci na změnu klimatu.
Společná zemědělská politika (SZP), která byla zavedena v roce 1962, funguje jako partnerství mezi zemědělstvím a společností, resp. mezi Evropou a jejími zemědělci. Obecným cílem SZP je zejména zajištění cenově dostupných potravin, přiměřené životní úrovně zemědělců a podpora mimoprodukčních funkcí zemědělství. Struktura SZP má dva pilíře. První tvoří tzv. přímé platby na obhospodařovanou zemědělskou půdu, druhým je podpora opatření pro rozvoj venkova. Nedílnou součástí SZP jsou také nástroje pro její financování, řízení a monitorování.
SZP se soustředí mimo jiné na péči o krajinu a šetrné využívání přírodních zdrojů Konkrétně se jedná například o agroenvironmentálně-klimatická opatření, podporu ekologického zemědělství nebo některá opatření v lesích. Obecně lze říci, že SZP patří k významným dotačním zdrojům v ochraně přírody a krajiny.
Evropská komise pravidelně hodnotí průběh a výsledky SZP, v roce 2018 předložila první průběžnou zprávu o hodnocení SZP. Konečnou zprávu zveřejní v roce 2021.
Jedním z témat hodnocení je vliv SZP na biologickou rozmanitost, půdu a vodu. V oblasti biologické rozmanitosti se hodnotí opatření, která mají dopad na přírodní stanoviště, krajinu a biodiverzitu. Konkrétně se posuzuje:
Od 9. července do 22. října 2020 probíhá tzv. veřejná konzultace (průzkum, možno zobrazit i v českém jazyce) o dopadu SZP na přírodní stanoviště, krajinu a biodiverzitu s cílem získat zpětnou vazbu a informace zejména od zástupců zemědělsko-potravinářského a lesnického odvětví (tj. zemědělců, zpracovatelů, maloobchodníků atd.), poskytovatelů poradenských služeb, nevládních organizací i širší veřejnosti.
Tazatelé v dotazníku (nutno se přihlásit přes nabízené možnosti) odpovídají například na otázky týkající se vlivu Společné zemědělské politiky na biologickou rozmanitost nebo udržitelné hospodaření s přírodními zdroji. Všechny zjištěné údaje budou zahrnuty do souhrnného dokumentu příslušných útvarů Komise o hodnocení dopadu SZP na přírodní zdroje.