Přinášíme tipy na knihy, které nás zaujaly a které doporučujeme nejen jako dárky pod stromeček. U každé publikace uvádíme odkaz na nakladatelství, která knihu vydala a kde je zároveň možné ji pořídit (s jednou výjimkou). Většinu lze navíc koupit v různých knihkupectvích, nebo si je lze půjčit v jedné z mnoha českých knihoven.
Miroslav Nevrlý je uznávaný přírodovědec a legendární spisovatel, který píše především na objednávku či přání přátel, autor knih Karpatské hry, Chvála Zadní země či Kniha o Jizerských horách. Nakladatelství Malvern letos nově vydalo dva nedostupné texty. V Zašlé chuti morušek se autor vrací do mládí strávené v kraji Krkonoš a ve své prvotině, Cestovní zprávě čarodějova učně, zaznamenal putování po východním a jižním Slovensku s Marcelem Safírem.
Knihu vydalo nakladatelství Malvern v roce 2021.
Rachel Carson byla americká mořská bioložka, spisovatelka a aktivistka. Upozorňovala na problematiku destrukce životního prostředí a jeho ohrožení ze strany průmyslu a lidské civilizace. V roce 1970 výrazně přispěla k založení americké vládní Agentury pro ochranu životního prostředí. V knize Tiché jaro, která odstartovala environmentální hnutí v Americe, autorka uvádí výsledky biologických a zemědělských výzkumů, jaké dopady má používání zemědělské chemie a průmyslu na životní prostředí, druhovou rozmanitost a v neposlední řadě i lidské zdraví.
Knihu vydalo nakladatelství Host v roce 2021.
Simon Schama je historik, spisovatel, umělecký kuchař a moderátor britské veřejnoprávní televizní stanice BBC. V knize Krajina a paměť se zamýšlí nad rolí přírody v západní civilizaci od starověku až po přítomnost. Rozebírá vliv posvátných či mystických řek, hor a lesů na formování naší představivosti. V knize je uvedeno mnoho černobílých a barevných ilustrací – fotografií, reprodukcí známých i méně známých uměleckých děl.
Knihu vydalo nakladatelství Dokořán (dostupná v různých knihkupectvích).
Peter Wohlleben je lesník, autor knih o přírodě, od dětství se chtěl stát ochráncem přírody, vede Lesní akademii v německém regionu Eifel a usiluje o návrat pralesů do různých oblastí světa. V roce 2019 mu byla udělena Bavorská státní medaile za zásluhy při ochraně životního prostředí. V knize o citovém životu lesních i domácích zvířat zprostředkovává nejnovější vědecké poznatky a prokládá je poutavými příběhy a vlastními prožitky.
Knihu vydalo nakladatelství Kazda v roce 2017.
Lucy Jones je spisovatelka a novinářka. V útlé knize Losing Eden, která zatím nevyšla v češtině, píše o vlastních zážitcích a vychází také z různých studií, jak je příroda důležitá pro naše zdraví a blahobyt a jak nám, lidem, nesvědčí současný život v uzavřených prostorách odtržených od přirozeného světa. Autorka byla ve svých mladých letech závislá na alkoholu a drogách a pomohly jí mj. i vycházky přírodou. Uvádí i další příklady, kdy příroda sehrála důležitou roli v životě lidí.
Vydalo nakladatelství Penguin v roce 2020 (dostupná v některých zejména online knihkupectvích).
Sepp Holzer je světoznámý expert na zemědělství a „zemědělský rebel“. V knize Poušť nebo ráj přibližuje své pojetí permakultury, která může napomoci k uzdravování krajiny. Klade si za cil přivést širokou veřejnost i odborníky k přemýšlení a ukázat, kolik existuje možností, jak vyléčit Zemi, co můžeme sami udělat a vést společně s přírodou jiný život než doposud.
Knihu vydalo nakladatelství Alman v roce 2019 (první dotisk).
Clive Ponting byl autor zaměřující se na historické a politické spisy, příkladným státním úředníkem, který se stal informátorem, tzv. whistleblowerem, o válce o Falklandy. Ve své knize přináší pohled na dějiny lidstva, vzestup velkých civilizací a příčiny jejich pádu a upozorňuje, jak zásadním se stalo vyčerpání dostupných přírodních zdrojů při zhroucení velkých kultur v lidské historii.
Knihu vydalo nakladatelství Academia v roce 2018.
Jan Haft je biolog, režisér a kameraman řady oceňovaných dokumentárních filmů o přírodě (mj. Tajemné kouzlo bažin, Království lesa). Ve své knize popisuje život na louce, kterou vnímá jako živý organismus se všemi jeho obyvateli, ať už živočichy či rostlinami. Upozorňuje, co tento ekosystém v dnešní době narušuje či ho dokonce může zničit, volá tak volá po záchraně posledních druhově pestrých luk.
Knihu vydalo nakladatelství Kazda v roce 2019.
Richard Powers je americký romanopisec, který ve svých knihách zkoumá účinky moderní vědy a technologie. V románu Stromy znamenají svět spojuje hrdiny z různých prostředí, různého věku, různých zájmů a jejich různorodý vztah ke stromům. Autor na jejich životech, vzájemných osudech ukazuje, jakou hodnotu má svoboda, naděje, a zrcadlí také vztah současné lidské společnosti k přírodě. Inspirací pro jednu z hrdinek se stala kanadská vědkyně a lesní ekoložka Suzanne Simard, která svou vědeckou prací a mj. publikací Finding the Mother Tree změnila pohled veřejnosti včetně té odborné na stromy, jejich propojení k sobě navzájem i k dalším živým organismům lesa.
Román vydalo nakladatelství Leda v roce 2020.
Překladatelka, novinářka, spisovatelka, laureátka Ceny učitelů za dětské knížky, Daniela Krolupperová, v knize Mizící hmyzíci vypráví pohádkový příběh o Královstí různé, které postihlo zlé prokletí, jehož prostřednictvím přibližuje malým čtenářům známé i méně známé druhy hmyzu a jejich vlastnosti. Každá kapitola navíc končí jednoduchými otázkami.
Knihu vydalo nakladatelství Portál v roce 2013. Autorka vydala i další hezké knížky, jako například Jde sem lesem.
V České republice velmi oblíbený autor Peter Wohlleben se již od dětství chtěl stát ochráncem přírody. Více než dvacet let pracoval jako úředník zemské lesní správy a dnes vede Lesní akademii v německém regionu Eifel a usiluje o návrat pralesů do různých oblastí světa. Svými bestsellery jako Tajný život stromů či Citový život zvířat nadchl čtenáře po celém světě. V knize pro děti ve věku šest až osm let, kterou si oblíbí i ostatní věkové kategorie, píše o stromech a odpovídá různé otázky s nimi spojené, například jaký mají jazyk, či zda jejich děti musí chodit do školy.
Knihu vydalo nakladatelství Kazda v roce 2017. Je dostupná též jako audiokniha, kterou namluvil Martin Preiss. Doporučujeme i další knihy tohoto nakladatelství určené pro děti a mládež.
Miloš Anděra je zoolog, kurátor zoologických sbírek Národního mueza, kurátor výstav. Píše o přírodě a její ochraně přírody či cestopisy. V současné době je dostupné již čtvrté upravené vydání Encyklopedie naší přírody, která nabízí pohled na dění v přírodě v širších souvislostech i v detailech, pozoruhodných či překvapivých, viditelných či skrytých. V Encyklopedii uvádí hlavní složky přírody, jejich vývoj a vzájemné působení a popisuje jednotlivé biotopům a biocenózy, jejich charakteristiku a zajímavosti. Neopomíjí ani popis chráněných druhů rostlin a živočichů v České republice.
Knihu vydalo nakladatelství Slovart v roce 2017.