Během uplynulého roku podpořil projekt Jedna příroda zpracování tří odborných studií. Tematicky se týkaly zvonovce liliolistého, koniklece otevřeného a populaci sysla obecného.
Mgr. Martin Macek, Ph.D. zpracoval studii Analýza světelných poměrů na lesních lokalitách zvonovce liliolistého (pdf soubor). Zjišťoval intenzitu zástinu zvonovce liliolistého pomocí hemisférických fotografií a porovnání s měřením luxmetrem, a to ve vybraných chráněných územích. Na začátku provádění záchranného programu změřil stav zastínění na vybraných lokalitách. Porovnáním hodnot na nich shromážděných a opakovaným měřením v dalších letech bude možné stanovit optimální míru zastínění na daných místech. Na základě srovnání dvou výše uvedených metod navrhl metodiku pro opakované sledování zástinu na zvolených lokalitách.
RNDr. Irena Schneiderová, Ph.D. rovněž z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy začala zpracovávat tříletou studii Zhodnocení dopadů nekontrolovaného přikrmování veřejností na populaci sysla obecného a vhodnosti takových populací pro repatriační účely (soubor pdf). Po dokončení studie by mělo být známo, jaké dopady může mít nekontrolované přikrmování ze strany veřejnosti na divoce žijící populace sysla obecného, na fyzickou kondici a chování jedinců Stav dotčených populací následně porovná s populací žijící na jiných nedotčených lokalitách. Navrhne rovněž, jak by měl být nastaven management a další aktivity na místech s výskytem sysla obecného. Dokončení studie se předpokládá do konce roku 2023.
Poslední loňská studie Výskyt bezobratlých herbivorů a zhodnocení jejich vlivu na vybrané populace koniklece otevřeného (soubor pdf), kterou zpracoval RNDr. Jiří Skuhrovec, Ph.D. , hodnotí míru rizika snížení reprodukčního úspěchu u rostlin konikleců otevřených napadených herbivorním hmyzem se zaměřením na hmyz, který se vyskytuje převážně ve vyvíjejícím se souplodí nažek a který může ovlivnit vývoj a dozrávání. Doplnila zároveň mezery ve znalostech o reprodukční strategii této vzácné rostliny a odpověděla na otázky týkajících se nižší úspěšnosti koniklece otevřeného při klíčení a vzcházení oproti jiným druhům konikleců.
Výše uvedené studie nechala zpracovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na základě vyhodnocení potřeb pro zajištění vhodné péče o různé chráněné druhy rostlin a živočichů. V následujících letech se předpokládá zadání dalších studií. Měly by se týkat například vlivu ponechání nekosených částí na stav porostů, managementu štěrkopískových jezer či vlivu různých typů managementu na populační dynamiku koniklece velkokvětého.