Připravujeme Metodickou příručku pro komunikaci s vlastníky a uživateli pozemků v soustavě Natura 2000. Chceme, aby byla co nejvhodnější pro použití v praxi. I proto probíhají od srpna 2020 hloubkové výzkumné rozhovory s hospodáři, vlastníky lesa, zástupci měst či obcí, zemědělských podniků a neziskových organizací, tedy těmi, kdo pomáhají pečovat o pozemky v chráněných území soustavy Natura 2000.
Výzkumný rozhovor. Foto: Archiv projektu Jedna příroda
Konkrétní dotazované vytipovali pracovníci Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy (COŽP) ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) tak, aby reprezentovali typické vlastníky a uživatele pozemků v chráněných územích.
Osobní rozhovory zjišťují zejména pohled dotazované/ho a její/jeho zkušenosti se spoluprací s orgány ochrany přírody. Hovoří se o agendě této spolupráce, způsobu společného plánování či obecně o administrativě spojené s péčí o chráněná území.
Důležité jsou dotazy o formě a četnosti vzájemné komunikace a setkávání i historii spolupráce. Vedle dobrých příkladů nelze opomenout ani uvádění překážek a potíží či možných nedorozumění. Velmi cennými se stávají především náměty na možná zlepšení.
Rozhovory by měly probíhat ještě v průběhu října. Následně pracovníci COŽP provedou celkovou analýzu a zjištěné informace a náměty využijí při zpracování Metodické příručky pro komunikaci.