Louky, pastviny a další plochy s travními porosty patří k druhově nejbohatším společenstvům. Většina jich vznikla díky obhospodařování odlesněné půdy člověkem a ke svému udržení lidskou činnost potřebují. Po staletí, někde i po tisíciletí se využívaly a udržovaly především díky pastvě a kosení. Dnes bohužel opuštění tradičního způsobu jejich využívání a také nevhodné zemědělské hospodaření na těchto pozemcích dostatečně nezohledňují mimoprodukční funkce krajiny a dochází často k nezvratnému poškození biodiverzity.
K největší degradaci stanovišť travních porostů docházelo nejspíš v 60. a 70. letech minulého století kvůli intenzifikaci zemědělství, kdy se nadměrně hnojilo, prováděla se intenzivní pastva či se dosévaly nevhodné komerční směsi trav a jetelovin. V současnosti existují opatření, která vedou ke zlepšení kvality travních porostů.
Vedle pastvy, kterou jsme představili v článku Pastva ovcí koz i skotu pomáhá v chráněných územích od jara do zimy, patří kosení či seč k těm nejefektivnějším a nejčastěji využívaným způsobům péče, která podporují přírodě blízká společenstva a především cenná stanoviště pro řadu vzácných a ohrožených druhů rostlin i živočichů.
Na téměř 13 % rozlohy území ČR je podle systému LPIS (Land Parcel Identification System, Systém identifikace pozemků) plocha travních porostů vyšší než jeden hektar. Pokud je péče o ně nedostatečná či není vůbec prováděna, změní se zpravidla nejprve druhová skladba rostlin i živočichů (ustupují citlivé, konkurenčně slabší druhy) a následně tyto plochy zarostou keři a posléze i stromy. Jedná se o přirozený proces tzv. sukcese, kterou se ve prospěch zachování životního prostoru druhů v člověkem pozměněné krajině snažíme péčí o travní porosty potlačit.
Vhodně nastavené sečení luk a rákosin pomáhá udržet a zlepšit druhovou rozmanitost a také zachovat charakter krajiny. S ohledem na konkrétní rostliny a živočichy, které v daném místě našli svůj domov, je vždy nutné zvažovat, jaký způsob seče a termín je nejvhodnější.
K plošnému, částečnému, mozaikovému či fázovanému sečení se používají tzv. ručně nesená nebo vedená mechanizace, kam patří kosa (využívaná na lokalitách s relativně rovnějším povrchem půdy), křovinořez (vhodný do svažitých, silně podmáčených luk, či ploch s členitým mikroreliéfem) a jednonápravová ručně vedená sekačka (určená pro sečení větších ploch s relativně rovnějším povrchem půdy bez výraznějšího podmáčení).
Na méně citlivých lokalitách lze zvolit pojízdnou mechanizaci, například traktorové sekačky či samojízdné sekačky s hmotností soupravy do 3 500 kg, které jsou vhodné pro sečení svažitých ploch, menších a členitých pozemků. Sekačky vyšší hmotnosti se používají pro sečení travních porostů na velkých, pravidelných a rovinatých pozemcích.
Při volbě ručního nebo strojového způsobu seče pro dané území rozhoduje mnoho faktorů. Tím hlavním kritériem pro posouzení je předmět ochrany v chráněném území, tedy co je vhodné pro daný biotop či chráněný druh rostlin nebo živočichů. Důležitou roli hraje také skutečnost, za jakým účelem k seči dochází, zda se jedná o obnovu, zachování či zlepšení stavu vybraného místa či druhu. Rozhodující je také dostupnost, svažitost a další podmínky terénu.
Pro samotné kosení či strojové sečení se blíže stanovuje výška, termín a frekvence. Optimální výškou pro sečení travních porostů je pět až deset centimetrů, v případě výskytu vzácných mechorostů (např. rašeliniště, slatinných luk) tři až pět centimetrů. Doba, kdy má přesně dojít k sečení, se volí podle výskytu daného druhu vzácných rostlin či živočichů a jejich společenstev a podle nutnosti zachovat nebo posílit jejich početnost. Četnost sečí (občasná, jednosečná nebo dvousečná) závisí na podmínkách konkrétního místa, na dostupnosti vláhy, obsahu živin v půdě, nadmořské výšce, rychlosti obrůstání či na přítomnost ohrožených druhů rostlin či živočichů.
Po seči zůstává samozřejmě spousta travní hmoty, kterou lze nechat usušit na místě nebo ji shrabat a zlikvidovat. Pokud nelze usušené seno nebo zelenou píci využít jako krmivo pro zvířata či použít k zatravnění jiné plochy, je nutné zajistit vhodnou likvidaci. Vzniklá biomasa se tak odveze do bioplynové stanice, spalovny a kompostárny. V ojedinělých případech může být spálena na místě, avšak nesmí tím dojít k degradaci biotopu ani ke zbytečnému ohrožení zde žijících živočichů. Obecně je vhodnější pokusit se najít pro biomasu lepší upotřebení, než ji pouze spálit na místě.
Pokud se jedná o (v nedávné době relativně často využívané) mulčování, není vesměs doporučováno, a to s ohledem na devastující účinky zejména pro hmyz, který luční porosty obývá. Pouze v ojedinělých případech jej lze volit jako jednorázový zásah, který se již v daném místě neopakuje. Na cenných lokalitách se prakticky nepoužívá. Při mulčování se oddělená nadzemní biomasa rozmělní a rozptýlí po povrchu pozemku a ponechá se na místě.
Podrobnější informace a zásady jak správně provádět seče v chráněných územích se uvádí v dokumentu Standardy péče o přírodu a krajinu – Sečení (pdf), které vydala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Díky projektu Jedna příroda se sekalo, kosilo v různých koutech České republiky, například: