V rámci projektu Jedna příroda zahájilo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny jednání s krajskými úřady o hodnocení stavu předmětů ochrany evropsky významných lokalit (EVL) soustavy Natura 2000. Prvním krajem, kde proběhlo jednání, byl KÚ Libereckého kraje.
Tato jednání se v rámci projektu Jedna příroda uskuteční na všech krajských úřadech. Jejich náplní je zejména diskuse o problematických lokalitách, příčinách nepříznivého stavu přírodních stanovišť nebo druhů a praktických otázkách zajišťování ochrany lokalit. Cílem je potom určit překážky k dosažení dobrého stavu předmětů ochrany a řešit možnosti jejich odstranění.
„Hlavním cílem jednání je prodiskutovat problematické lokality a společně navrhnout možnosti nápravy v lokalitách, které mají krajské úřady ve své kompetenci. Dalším cílem je předat krajským úřadům informace o možnostech financování a nabídnout další nástroje a výstupy vznikající v Projektu,“ popisuje hlavní cíle jednání koordinátorka aktivit Projektu Radka Broumová.
Diskuse se zaměřila na specifické výzvy, kterým krajský úřad čelí v rámci správy lokalit soustavy Natura 2000. Jednalo se například o snahy o zajištění souladu provozních podmínek zařízení na energetické využití vodního toku s cíli ochrany EVL ve vztahu k vrance obecné (Cottus gobio) či mihuli potoční (Lampetra planeri), komunikaci s vlastníky objektů, v nichž jsou vymezeny EVL pro ochranu kolonií netopýřích druhů nebo problémy související s vypuštěním odpadních vod z ČOV. Zástupci Libereckého kraje zároveň představili řadu projektů, kterými směřují ke zlepšení stavu konkrétních přírodních stanovišť či biotopu druhů – za zmínku stojí budování tůní pro obojživelníky z OPŽP v EVL Cihelenské rybníky či projekt zaměřený na stržení drnu a výřez náletových dřevin v EVL Červený rybník.
Krajské úřady mají klíčovou roli v implementaci opatření na ochranu soustavy Natura 2000 na regionální úrovni, a to prostřednictvím správy, péče, monitorování, spolupráce a komunikace se všemi relevantními aktéry. Jednání představují jednu z konkrétních implementačních aktivit v rámci projektu Jedna příroda, která se zaměřuje na monitoring a hodnocení stavu předmětů ochrany na úrovni lokalit.
Krajské úřady ve všech 14 krajích v ČR jsou odpovědné za provádění péče na lokalitách ve své působnosti. Více o roli krajských úřadů si můžete přečíst v článku ze série „Kdo se stará o Naturu?“.